Обрати сімейного лікаря

Дифтерія: симптоми, профілактика та лікування

Українцям нагадують, що після спалаху кору до нас може прийти дифтерія. Вона небезпечніша за кір тим, що смертність від цієї хвороби становить 50%.

Про дифтерію було відомо ще в VI–VII ст. Щорічно від цієї інфекції вмирали тисячі людей.

У 90-х роках Україна пережила страшну епідемію. Були спалахи і в інших країнах, наприклад у Швеції, але там їх швидко локалізували, а в Україні дифтерія лютувала близько десяти років і забрала багато життів.

Тільки завдяки імунізації відзначається різке скорочення кількості хворих. Рівень носійства токсигенних збудників дифтерії зменшився, але збудник усе ж циркулює серед населення. Тож прихований епідемічний процес триває. Отже, варто нагадати, що це за захворювання і що робити, щоб не захворіти на дифтерію.

Збудник дифтерії – це токсигенна дифтерійна паличка, яка продукує екзотоксин, що й зумовлює тяжкість захворювання. Природним середовищем для дифтерійної палички в природі залишається людський організм, проте вона прекрасно культивується на спеціальних середовищах і в зовнішньому середовищі зберігає життєздатність протягом різних термінів: наприклад, температуру -20°С витримує до тижня, при високій температурі, 50°С і вище, гине через 30–40 хвилин. Добре переносить висушування. У пилу, на підлозі, на предметах, в оточенні хворого дифтерійна паличка зберігає життєздатність до 18–40 днів, дуже чутлива до всіх засобів дезінфекції у звичайних концентраціях.

Джерело дифтерії – людина, у якої вона виявляється в різних формах – від важких токсичних до стертих і здорового бактеріоносійства. Природно, чим вища забрудненість слизових оболонок верхніх дихальних шляхів, тим імовірніша можливість викиду збудника в масивних дозах у довкілля. Найбільш небезпечні в цьому плані хворі на дифтерію і бактеріоносії, які страждають на гострі захворювання верхніх дихальних шляхів. Кожен бактеріоносій менш небезпечний, але при відсутності хворих він стає головним джерелом розповсюдження інфекції.

Передача інфекції в переважній більшості випадків відбувається повітряно-крапельним шляхом (під час дихання, розмови), рідше через предмети (іграшки, білизну) і продукти харчування (молоко). При дифтерії шкіри, статевих органів, очей зараження відбувається шляхом занесення збудника руками, водою, предметами побуту.

Різновиди дифтерії

Враховуючи місця ураження дифтерійною інфекцією, виокремлюють такі форми захворювання:

1. Дифтерія ротоглотки (мигдалин)

2. Дифтерія дихальних шляхів (гортані, трахеї, бронхів)

3. Дифтерія носа

4. Дифтерія очей

5. Дифтерія статевих органів

6. Дифтерія шкіри.

Три останні форми трапляються вкрай рідко. А от найпоширеніша форма дифтерії мигдалин.

Симптоми

Перші симптоми хвороби можуть нагадувати звичайну ангіну: біль у горлі, загальне погіршення самопочуття, підвищення температури тощо. На мигдалинах чи інших уражених інфекцією органах з’являється сіро-білий наліт. Коли хворий видаляє цей наліт, то рана починає кровоточити, а через деякий час наліт знову проступає. Також з’являється специфічний солодкуватий запах із рота. Через деякий час уражене місце може набрякати. Один із симптомів дифтерії – набрякле горло. Особливо небезпечно цей симптом протікає у дітей. Тоді може виникнути задуха, це може призвести навіть до смерті.

Небезпечна не лише сама дифтерія, але й ускладнення, які вона може викликати. Так, пережита хвороба може призвести до ураження центральної нервової системи (параліч дихальних м’язів: шиї, голосових зв’язок і піднебіння) та міокардитів. Унаслідок паралічу дихання людина може померти.

Лікування

Хворих навіть з підозрою на дифтерію одразу ж госпіталізують в інфекційний стаціонар. Основний метод лікування – введення пацієнту антитоксичної протидифтерійної сироватки.

Профілактика та щеплення

Найефективнішим методом профілактики залишається щеплення, а також дотримання власної гігієни – треба часто мити руки, протирати предмети, яких могла торкатись потенційно хвора людина, часто провітрювати приміщення, особливо якщо там перебуває велика кількість людей.

І, звичайно, при перших же симптомах необхідно звернутись до лікарів – чим швидше діагностують дифтерію та почнуть лікування, тим менше шкоди вона завдасть організмові.

Щоб не допустити захворювання – проводимо імунізацію згідно календаря профілактичних щеплень:

Щеплення для профілактики дифтерії, правця та кашлюка проводяться за віком: у 2 місяці (перше щеплення), у 4 місяці (друге щеплення), у 6 місяців (третє щеплення) та у 18 місяців (четверте щеплення).

Ревакцинацію проти дифтерії та правця у 6 років проводять анатоксином дифтерійно-правцевим (далі – АДП), наступну у 16 років – анатоксином дифтерійно-правцевим зі зменшеним вмістом антигену (далі – АДП-М).

Першу планову ревакцинацію дорослих за віком та епідпоказаннями, які раніше були щеплені, проводять АДП-М у віці 26 років з подальшою плановою ревакцинацією АДП-М з мінімальним інтервалом 10 років від попереднього щеплення АДП-М.

Шановні жителі !

Захистимо себе від інфекційних захворювань!

Для щеплення проти дифтерії звертайтесь до вашого сімейного лікаря чи педіатра , імунобіологічних препаратів в достатній кількості , як для дитячого населення так і для дорослого населення .

Чекаємо вас на щеплення !

Головний КНП «КЦПМСД» В.М Масалітіна