Обрати сімейного лікаря

Вакцинація як ефективний спосіб захисту від інфекцій

З 24 по 30 квітня 2019 року в Україні, проводився Український тиждень імунізації, спрямований на підтримку Європейського тижня  імунізації (в рамках Всесвітнього тижня імунізації ВООЗ), метою якого є поширення інформації про важливість повноцінної вакцинації для здоров’я дорослих і дітей.
Вакцинація визнана одним з найефективніших методів профілактики інфекційних захворювань та способів запобігти небезпечним ускладненням. При вакцинації імунна система реагує на введену вакцину, виробляючи імунітет проти інфекції, і таким чином формує захист проти хвороби. Вакцинація дає змогу щорічно уникнути близько 2-3 мільйонів смертей у всьому світі. Нині за допомогою вакцин людство здатне попередити 30 інфекційних захворювань.
Імунізація дітей та дорослих відбувається відповідно до Національного календаря профілактичних щеплень. В Україні з метою запобігання інфекційним захворюванням проводиться імунізація населення проти 10 інфекцій: дифтерії, правця, кашлюку, поліомієліту, туберкульозу, вірусного гепатиту В, кору, епідемічного паротиту, краснухи, гемофільної інфекції.
Вакцинація захищає від інфекцій, запобігає тяжкому перебігу хвороби, а у випадку інфікування – ускладнення. Наприклад, не зроблене своєчасно щеплення від краснухи у дівчаток, може призвести до захворювання на цю хворобу під час вагітності, що призводить до важких вроджених вад плоду. Перенесене захворювання на паротит у хлопчиків часто загрожує безпліддям, а кір, особливо в дорослому віці, дуже небезпечний своїми ускладненнями, котрі можуть закінчитися смертельно. Кашлюк особливо небезпечний для дітей віком до 2 років. Внаслідок цієї хвороби відбувається ураження центральної нервової системи, а також з’являється безпосередня загроза життю дитини. Правець вражає нервову систему, судоми скелетних м’язів призводять до порушення дихання і смерті хворого. Поліомієліт може спричинити незворотний параліч. Вірусний гепатит В, туберкульоз – інфекційні хвороби, котрі залишають по собі важкі наслідки на все життя, і лише вакцинація дає шанс уникнути їх.

Планова імунізація дає кожній дитині шанс на здорове життя від народження. А це надзвичайно важливо в умовах розвитку стійкості збудників інфекційних хвороб до антимікробних препаратів.
Перед проведенням щеплень дітям ,батькам повідомляють про небезпеку інфекційного захворювання, проти якого проводиться щеплення, та про можливі поствакцинальні реакції. Батьки повинні заповнити бланк добровільної інформованої згоди на проведення профілактичного щеплення або відмови від нього. Вакцинація проводиться у кабінетах щеплень лікувально-профілактичних закладів та кабінетах щеплень, які діють при медичних кабінетах дошкільних та загальноосвітніх навчальних закладів, спеціально підготовленим медичним персоналом.

Сучасні вакцини ефективні та безпечні, тому протипоказання до щеплень обмежені, і визначити їх може тільки лікар. У разі відмови від вакцинації батьки повинні усвідомлювати, що вони ризикують здоров’ям і життям своєї дитини та позбавляють її законних прав на захист від небезпечних інфекційних захворювань, які можна попередити засобами специфічної профілактики.

Тож не відкладайте вакцинацію своїх дітей та надолужте пропущені щеплення якнайшвидше. Будьте уважні і пильні до свого здоров’я, і здоров’я Ваших дітей!!!

Головний лікар КНП «КраснопільськийЦПМСД» В.М Масалітіна